ÖVRIGT / Speglar / Spegel 3251566
*
nr 325 1566
Spegel
Gustaviansk stil, förgylld, H147
Utrop:
1.500 kr
Såld:
4.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 augusti 2004
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/8 00:58:53
1
1.100 kr
29/8 12:37:22
2
1.600 kr
29/8 19:36:49
1
1.500 kr
29/8 19:37:43
1
1.700 kr
29/8 21:48:43
3
1.800 kr
30/8 02:28:54
1
2.200 kr
30/8 10:07:18
2
2.100 kr
30/8 10:08:01
2
2.400 kr
30/8 14:17:37
1
2.500 kr
30/8 15:16:53
4
2.800 kr
30/8 15:38:24
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:27
-
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:29
-
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:45
-
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:17
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:23
*
Spegel
nr 325 1566
Spegel
Gustaviansk stil, förgylld, H147
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 4.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 augusti 2004 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/8 00:58:53 | 1 | 1.100 kr |
29/8 12:37:22 | 2 | 1.600 kr |
29/8 19:36:49 | 1 | 1.500 kr |
29/8 19:37:43 | 1 | 1.700 kr |
29/8 21:48:43 | 3 | 1.800 kr |
30/8 02:28:54 | 1 | 2.200 kr |
30/8 10:07:18 | 2 | 2.100 kr |
30/8 10:08:01 | 2 | 2.400 kr |
30/8 14:17:37 | 1 | 2.500 kr |
30/8 15:16:53 | 4 | 2.800 kr |
30/8 15:38:24 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:27 -
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:29 -
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:45 -
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:17 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:23